Putovat vstříc dobrodružství, nekonečnem, ku hvězdám...

Aktualismus citátový aneb trn v oku:
"Nejvíce štěstí není na lidských drahách, ale mimo ně... neviděno nebo zhrzeno..."
Jiří Karásek ze Lvovic - Smrt sábské královny (Zlatý triptych)

Chceš-li Maglaiz čísti, musíš jinam.


Duben 2014

Zázemí Jany Šrámkové aneb útěk od fabule

22. dubna 2014 v 12:43 | Maglaiz |  Moudrost Imúthova
Tento semestr se mi naskytla příležitost vypracovat rozbor nového díla Jany Šrámkové. Nyní Vám předkládám zkrácenou verzi, ochuzenou o literárně historický kontext a další části, jež se mi zdály nijak nepřínosné. Zprvu bych Vám přiblížila Janu Šrámkovou a její tvorbu a následně zevrubný rozbor. Uhlídáte nevídané, uslyšíte neslýchané. Snad se Vám může jevit v některých místech ostřejší a odsuzující, avšak, jak již knihy znalí ví, u této knihy se neobejdete bez emocí.

Sebrané zamyšlení - přirozenost lidská

21. dubna 2014 v 11:43 | Maglaiz |  Úvahy o životě housenky
Již dávno, pradávno jsem avizovala, že mou častou zábavou na cestách jsou různé úvahy a zamyšlení se nad nejrůznějšími tématy. Přiznám se, že se povětšinou dostanu od prostého zamyslení se nad kelímkem jogurtu k dosti závažným věcem a naopak. Nejradši však mám, když nakonec dojdu k nečekaným souvislostem a vše náhle do sebe zapadne jako hodinový strojek. Neznám krásnějšího pocitu než ten, když naleznete chybějící ozubené kolečko. Ovšem zamyšlení uvedená níže nejsou tímto případem.

Inkoustové potěšení

7. dubna 2014 v 17:10 | Maglaiz |  Papírový svět
Netajím se tím, že miluji kvalitu a jedinečnost za nízkou cenu. Ano, jsem šetrná, nechutně šetrná v jistých ohledech a odmítám mít matérie s krátkodobou životností za vysokou cenu, když vím, že se totéž dá získat za nižší cenu. Nemám ráda onu posedlost drahým a značkovým, přičemž cena je pouze cenou vyšitého loga a nikoliv cenou výrobku. Jednou v životě jsem si koupila předražené tričko ze značkového obchodu a po dvou měsíčním nošení vyhlíželo jako tentýž výrobek asijského prodejce za víc jak poloviční cenu, jenž byl nošen dvojnásobnou dobu.

Třesk

6. dubna 2014 v 22:25 | Maglaiz |  Volný styl krátkého rozměru
Syčení plynového kahanu protínalo ticho malé laboratoře. Ruka muže v bílém plášti zručnými pohyby zápěstí mísila v kádince žlutou tekutinu. Na dně nádobky ulpěly krystalky. Vědec - pro svůj vous - neurčitého věku vzdychl. "Musí, musí se to už podařit. Jsem blízko. Tak blízko. Cesta k nesmrtelnosti se chýlí ke konci. Cítím to," pronesl sametový bas, jenž každým herzem do duše vnášel sladko.